Makléř by měl platit sankce za neprodaný byt

Makléř by měl platit sankce za neprodaný byt

Velmi často se setkávám s názorem, že makléř se jen „přiživuje“ na existenci něčí nemovitosti. Je to velmi znepokojující názor, který mne vedl k zamyšlení a k napsání tohoto článku.

Okamžitě jsem odmítla připustit myšlenku, že makléř nic nedělá, jen náhodou, když se najde kupec, zinkasuje provizi. Nebudu soudit makléře, každý je jiný. Já vím, že za mnoha mými kolegy stojí skvěle odvedená práce.

Shodou okolností jsem pár dní po vyslechnutí tohoto nechvalného názoru byla svědkem smutného příběhu.

Měla jsem na telefonu klientku, která inzerovala prodej bytu. Tehdy jsem paní majitelku oslovila, zda má nějakého makléře, se kterým by mohla prodej bytu konzultovat. Podle hlasu byla paní majitelka starší dáma a její rozpaky s prodejem byly opravdu patrné. Požádala mne, abych jí pomohla s prodejem, ale že musím kontaktovat svou makléřku, se kterou již má zprostředkovatelskou smlouvu uzavřenou. Samozřejmě se v takovém případě neženu do žádného soupeření.

S paní majitelkou jsem se rozloučila a popřála hodně štěstí při prodeji. Volala mi zhruba za tři měsíce, jestli někoho nemám, kdo by chtěl její byt koupit. Ujistila jsem paní majitelku, že s ní mohu prodej a cenu bytu osobně zkonzultovat. Sešly jsem se druhý den.

Vyslechla jsem si celý příběh. Paní majitelka si zarezervovala nový byt přes paní makléřku, která jí současně nabídla prodej jejího bytu, protože teprve z prodeje může nový byt financovat. 

Po schůzce s paní majitelkou, po prostudování podkladků ke koupi i k prodeji  nového bytu, jsem také zpracovala odhad ceny prodávaného bytu. Cena byla nastavena poměrně vysoko, ačkoli čas na prodej byl minimální.

Paní majitelka mne požádala, abych byla následující den účastna plánované schůzce s její makléřkou a abych jí pomohla zorientovat se v dalších krocích koupě a prodeje.

Na schůzku přišli dva zástupci realitní společnosti, paní makléřka a pán z realitky.

Slíbila jsem si, že nebudu do schůzky vůbec zasahovat, že budu jen poslouchat a poté s paní uděláme nějaký závěr. Představila jsem se jako kamarádka dcery paní majitelky.

Schůzku zahájil pán, že brzy bude potřeba podepisovat kupní smlouvu na nový byt. Připojila se makléřka, slovy ale bohužel nemám pro Vás žádného kupce. „Nikdo ten Váš byt nechce, víte jak tady máte tu příčku a spoustu nábytku…“ Cukalo to ve mně. Problém nebyla ani příčka a ani spousta nábytku, který chudák paní majitelka začala kousek po kousku rozprodávat. Problém byl evidentně v nastavené ceně a celkovém nezájmu o prodej bytu.

Zeptala jsem se, velmi nekonfliktně, zda mají rezervační smlouvu na nový byt (již byla zaplacena rezervační záloha) provázanou na zprostředkovatelskou smlouvu na prodej stávajícího bytu. Dostala jsem očekávanou odpověď neočekávaným stylem. „To nejde, samozřejmě, že tyto dvě smlouvy jsou na sebe nezávislé“ odpověděl mi ten pán.

„Samozřejmě ano“, odpověděla jsem, „ale fakticky paní majitelka nemůže nový byt koupit, pokud neprodá ten stávající“.

Paní makléřka spustila spousty slov na obhajobu. Když to zkrátím, nevzala na sebe jediný kousek profesní ani morální zodpovědnosti za prodej bytu. Vrcholem tohoto pracovního setkání, které mělo přinést návrh jak dál, bylo jednoznačné prohlášení, že ten nový byt tedy prodají někomu jinému, a že budou tak laskaví, že složenou  rezervační zálohu paní vrátí.

Když jsem se paní makléřky již dost naštvaně zeptala, proč byt neprodala, divila se, že se na to ptám. Možná tuto otázku slyšela ve svém profesním životě poprvé. Ona přece neručí za prodej. Ale ano, ručí! Přitvrdila jsem a žádala návrh řešení. Pokud dostane práci, ve které přislíbí, že díky svým zkušenostem, nástrojům, databázi poptávajících klientů byt prodá, tak ho má prodat. Rozešli jsme se paní makléřkou s dohodou o ukončení stávající zprostředkovatelské smlouvy. Bohužel pro paní majitelku to bylo již pozdě.

Podle mne to byl velmi smutný konec příběhu. I když paní majitelka nepřišla o rezervační zálohu, přišla o svůj vytoužený byt se zahrádkou.

Měl by mít makléř zodpovědnost za prodej bytu? Uzavře zprostředkovatelskou smlouvu na dobu neurčitou a nedělá vždy správná rozhodnutí. V tomto případě přišel klient o možnost koupit byt. Neměl by makléř prodej bytu svým klientům garantovat? Možná, kdyby se zavázal k finančním sankcím za neprodaný byt, jeho výkon by byl zodpovědný, nedělal by nesmyslná rozhodnutí, nečekal by na zázrak, jestli se někdo ozve nebo ne, pracoval by jako každý jiný, který dostane na stůl práci.

Přemýšlím o změně své zprostředkovatelské smlouvy, zapracuji na garancích prodeje bytu za předem odsouhlasených podmínek a na sankcích při nesplnění svých závazků. Budu na světě asi jediná makléřka, která bude jednoznačně odpovídat za svou práci. Tak také můžu bránit svou profesi před děsivým označením příživníků.

Miroslava Pavlíková
Autor: Miroslava Pavlíková

 V realitách jsem od roku 2017. I mé předchozí pracovní aktivity byly spojené s nemovitostmi, financemi, obchodem, ale zejména s úctou a profesionálním přístupem ke klientům. 

 

Proč vznikly tyto stránky?

Abych zde prezentovala, že když dva dělají totéž, nikdy to není totéž. Je všeobecně známo, že rozdíl mezi makléři je řekněme nemalý. Prosím, přečtěte si mé tipy a články. Věřím, že Vám tyto informace pomohou v rozhodování a že si pro prodej nemovitosti zvolíte tu správnou cestu. 

Za každým prodejem nemovitosti se totiž skrývá lidský příběh. A to je důvod, proč by nikdo neměl tak důležitý životní krok podceňovat. Ani prodávající, ani makléř. 

Záleží mi na odvedení špičkové práce a na spokojenosti klienta. A dbám na svém dobrém jménu a pověsti. Za mě pak hovoří reference spokojených klientů. 

Pokud jste dočetli až sem,  děkuji Vám. Pokud Vás cokoliv dalšího zajímá, neváhejte mě kontaktovat. Ráda se s Vámi sejdu u kávy.

Ing. Miroslava Pavlíková

Členka Realitní komory ČR